

VX-8000
VX 8000 originates from a class H circuit, with a staggering 4000 Watts power output per channel at 2 ohms. It is engineered to provide unmatched clarity and power for your tops and line arrays and subs. The pure copper toroidal transformer produces pure and clean power, combined with the intelligent cooling system – efficiency is top notch. Precision dependent volume controls give you the freedom to control your setup with immense precision and gives you full control. In built LOW cut helps run tops without the need of an external crossover. The processor boosts depth and low end for tops or subs, 10 LED indicators help with precise monitoring of the setup.
| Rated Power (Stereo)* | 2×4000W @2Ω, 2×3600W @4Ω, 2×2000W @8Ω |
|---|---|
| Rated Power (Bridge) | 4500W @8Ω |
| Damping Factor | >2000 |
| Smart Protections | DC, Short Circuit, Over Heat, Clip, In/Out Overload, Zero Current Switch |
| Cooling | 2× Intelligent cooling fans |
| Input Sensitivity | 0.775V/1V/1.4V |
| Frequency Response | 20Hz – 20kHz |
| S/N Ratio – Slew Rate | 103dB / 80Vµs |
| Input Connectors | 2× MXLR inputs |
| Power Supply | 220V AC ±10% ~ 50Hz |
| Output Connectors | 2× Speakon NL4 socket/ 2x Binding Posts |
| Dimensions (MM) | 482W × 440D × 130H |
| Weight | 35.5 kg |
THE DON.