

HAX 4000
HAX-4000 originates from a class H circuit, with a staggering 2000 Watts power output per channel at 2 ohms. It is engineered to provide unmatched clarity and power for your tops and line arrays. The pure copper toroidal transformer produces pure and clean power, combined with the intelligent cooling system – efficiency is top notch. Precision dependent volume controls give you the freedom to control your setup with immense precision and gives you full control. In built LOW cut helps run tops without the need of an external crossover. The processor boosts depth and low end for tops or subs.
| Rated Power (Stereo)* | 2×2000W @2Ω, 2x 1600W @4Ω, 2×1000W @8Ω |
|---|---|
| Rated Power (Bridge) | 1×3200W @4Ω, 1×2400W @8Ω |
| Damping Factor | >800 |
| Smart Protections | DC, Short Circuit, Over Heat, Clip, In/Out Overload |
| Cooling | 2× Force cooling fans |
| Input Sensitivity | 0.775V/1V/1.4V |
| Frequency Response | 15Hz – 25kHz |
| S/N Ratio – Slew Rate | 105dB / 40Vµs |
| Input Connectors | 4× FXLR socket for signal input |
| Power Supply | 220V AC ±10% ~ 50Hz |
| Output Connectors | 2× Speakon NL4 socket |
| Dimensions (MM) | 482x455x132 |
| Weight | 24Kg |
HAX 4000 is designed and tuned for unmatched clarity and performance. The class H circuit provides high efficiency and top notch reliability with Japanese internal parts. The inbuilt crossover has LOW CUT for using line arrays and tops with ease and SUB WOOFER mode for eliminating HF and MF for pure low end performance, with frequency cut off control upto 100Hz.
In built processor boosts low end frequencies for elevated bass performance even in your dual 15″ tops. Intelligent cooling system keeps the temperature maintained even in demanding conditions.