
DM-1299 PRO
Built for reliable and efficient sound control, this 14-channel mixer features 199 DSP effects for added depth and processing, a 7-band EQ for precise tonal adjustment, Bluetooth connectivity for wireless playback, and an integrated soundcard for smooth recording and playback integration.
| Input Channels | 12 Mono & 1 Stereo |
|---|---|
| Equaliser (High) | 15dB / 12KHz |
| Equaliser (Medium) | 15dB / 2.5KHz – 6KHz |
| Equaliser (Low) | 15dB / 80Hz |
| Power Requirement | AC 220–240V, 50Hz |
| Power Consumption | 30 Watts |
| S/N Ratio | 70dB |
| Tone Control | Low–Mid–High |
| Power Supply | In-built Transformer |
| Frequency Response | 25Hz – 20KHz |
| Dimensions | – |
| Weight | – |