

FSD-4804
- FSD 4804 is built to deliver unmacthed clarity with 0.1% THD, delivering a massive 1200W power output at 4 ohms. Light weight and compact form factor with 1U rack size and 6kg weight makes it easy to rack and store during shows. Short circuit, overload and DC protection help the circuit to be reliable and stable in tough conditions. Intelligent cooling system with 2x cooling fans help maintain optimal temperature during harsh summers in India. High quality materials prevent rusting and longer life cycle, especially in coastal and regions with high moisture. In built HPF at 120Hz helps the user to operate arrays with optimal headroom and virtually zero distortion.
| Program Power (Stereo) | 4x 1200W @4Ω, 4x 800W @8Ω |
|---|---|
| Rated Power (Bridge) | 2x 1900W @8Ω |
| Damping Factor | >500 |
| Smart Protections | DC, Short Circuit, Over Heat, Clip, Overload, zero current switch |
| Cooling | 2× Intelligent cooling fans |
| Input Sensitivity | 0.775V |
| Frequency Response | 20Hz – 20kHz |
| S/N Ratio – Slew Rate | 103dB / 40Vµs |
| Input Connectors | 4× MXLR inputs |
| Power Supply | 220V AC ±10% ~ 50Hz |
| Output Connectors | 4× Speakon NL4 socket |
| Dimensions (MM) | 485 × 350 × 45mm |
| Weight | 6Kg |