
DM-899 PRO
Engineered for smaller setups without compromising functionality, this 10-channel mixer offers 199 DSP effects for enhanced sound processing, a 7-band equalizer for accurate tonal control, Bluetooth audio streaming, and a built-in soundcard for convenient recording and playback.
| Input Channels | 8 Mono & 1 stereo |
|---|---|
| Equaliser (High) | 15dB / 12KHz |
| Equaliser (Medium) | 15dB / 2.5KHz – 6KHz |
| Equaliser (Low) | 15dB / 80Hz |
| Power Requirement | AC 220–240V, 50Hz |
| Power Consumption | 30 Watts |
| S/N Ratio | 70dB |
| Tone Control | Low–Mid–High |
| Power Supply | In-built |
| Frequency Response | 25Hz – 20KHz |
| Dimensions | – |
| Weight | – |