
PIXL-699
Ideal for compact setups and mobile applications, this 6-channel mixer features 99 DSP effects for enhanced audio processing, a 7-band EQ for refined sound tuning, Bluetooth connectivity, and an integrated soundcard for effortless playback and recording. Supplied with a complimentary flight case for added protection and portability.
| Input Channels | 4 Mono & 1 stereo |
|---|---|
| Equaliser (High) | 15dB / 12KHz |
| Equaliser (Medium) | 15dB / 2.5KHz – 6KHz |
| Equaliser (Low) | 15dB / 80Hz |
| Power Requirement | AC 220–240V, 50Hz |
| Power Consumption | 25 Watts |
| S/N Ratio | 70dB |
| Tone Control | Low–Mid–High |
| Power Supply | External adapter |
| Frequency Response | 25Hz – 20KHz |
| Dimensions | – |
| Weight | – |